Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021

Anna Błach14 stycznia 2021Komentarze (0)

Już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021 rok jest za pasem, a wraz z nim stare problemy wielu osób. Często duże problem natury finansowej.

Jeśli jesteś jedną z takich osób być może warto, abyś rozważył upadłość konsumencką.

Posłuchaj…

Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021

Instytucja upadłości konsumenckiej mam na celu oddłużenie z całego lub przynajmniej części zadłużenia niewypłacalnych konsumentów, którzy nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań.

Niewypłacalność z kolei zachodzi wówczas, gdy podmiot nie jest w stanie pokrywać wydatków związanych ze spłatą długów i jednoczesnym pokrywaniem podstawowych kosztów wynikających z utrzymania siebie i rodziny, gdyż jego miesięczny dochód jest zbyt niski.

Co istotne, upadłość dotyczy jedynie długów powstałych przed jej ogłoszeniem, natomiast przyczyny powstania zadłużenia mogą być różne – utrata pracy, choroba, niezależne od konsumenta przypadki losowe… (covid jest bez wątpienia jedną z takich sytuacji).

Szubka upadlosc konsumencka

Zmieniane przepisy o upadłości konsumenckiej

Przepisy dotyczące postępowania upadłościowego uregulowane zostały ustawą Prawo Upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 r. Po tej dacie zostało jednak wprowadzonych wiele zmian w ustawie. Celem tych zmian było rozszerzenie możliwości ogłoszenia upadłości na większą liczbę osób. 

Ustawodawca obecnie bardzo szeroko umożliwił ogłaszanie upadłości konsumenckiej, dostępne jest coraz większej liczbie osób, także przedsiębiorców.

Z każdą nowelizacją ustawy, które mają na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowania upadłościowego widoczny jest wzrost składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej odbywa się przed wydziałem gospodarczym sądu rejonowego, wobec czego koniecznym jest – w celu doprowadzenia do ogłoszenia upadłości konsumenckiej – złożenie do sądu stosownego, zaopatrzonego w opłatę sądową od wniosku w wysokości 30 zł. 

W trakcie trwania postępowania niezbędnym jest uzasadnienie, że osoba zadłużona nie ma realnych możliwości, by uregulować zaległe długi i zobowiązania. 

Utrata prawa do zarządzania majątkiem i syndyk

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z utratą przez konsumenta – na rzecz syndyka – prawa do zarządzania majątkiem. Upadły musi również przekazać syndykowi swój majątek i składać informacje na temat posiadanego mienia.

Należy również pamiętać o tym, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków jest równoznaczne z powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, majątek konsumenta staje się tzw. masą upadłościową, która jest przeznaczana na pokrycie kosztów postępowania sądowego i spłatę zadłużeń.

Napisz do mnie bezpośrednio, jeśli masz pytania związane ze swoimi finansowymi problemami. Być może upadłość konsumencka 2021 jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem?

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach moich danych osobowych w celu odpowiedzi na zadane pytanie zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

   

  Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

  tel.: +48 692 383 412e-mail: biuro@blach-kancelaria.pl

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis: