Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021

Anna Błach26 stycznia 2021Komentarze (0)

Już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021 rok jest za pasem, a wraz z nim stare problemy wielu osób. Często duże problem natury finansowej.

Jeśli jesteś jedną z takich osób być może warto, abyś rozważył upadłość konsumencką.

Posłuchaj…

Jak ogłosić upadłość konsumencką

Jak ogłosić upadłość konsumencką 2021

Instytucja upadłości konsumenckiej mam na celu oddłużenie z całego lub przynajmniej części zadłużenia niewypłacalnych konsumentów, którzy nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań.

Niewypłacalność z kolei zachodzi wówczas, gdy podmiot nie jest w stanie pokrywać wydatków związanych ze spłatą długów i jednoczesnym pokrywaniem podstawowych kosztów wynikających z utrzymania siebie i rodziny, gdyż jego miesięczny dochód jest zbyt niski.

Co istotne, upadłość dotyczy jedynie długów powstałych przed jej ogłoszeniem, natomiast przyczyny powstania zadłużenia mogą być różne – utrata pracy, choroba, niezależne od konsumenta przypadki losowe… (covid jest bez wątpienia jedną z takich sytuacji).

Szubka upadlosc konsumencka

Zmieniane przepisy o upadłości konsumenckiej

Przepisy dotyczące postępowania upadłościowego uregulowane zostały ustawą Prawo Upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 r. Po tej dacie zostało jednak wprowadzonych wiele zmian w ustawie. Celem tych zmian było rozszerzenie możliwości ogłoszenia upadłości na większą liczbę osób. 

Ustawodawca obecnie bardzo szeroko umożliwił ogłaszanie upadłości konsumenckiej, dostępne jest coraz większej liczbie osób, także przedsiębiorców.

Z każdą nowelizacją ustawy, które mają na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowania upadłościowego widoczny jest wzrost składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej odbywa się przed wydziałem gospodarczym sądu rejonowego, wobec czego koniecznym jest – w celu doprowadzenia do ogłoszenia upadłości konsumenckiej – złożenie do sądu stosownego, zaopatrzonego w opłatę sądową od wniosku w wysokości 30 zł. 

W trakcie trwania postępowania niezbędnym jest uzasadnienie, że osoba zadłużona nie ma realnych możliwości, by uregulować zaległe długi i zobowiązania. 

Utrata prawa do zarządzania majątkiem i syndyk

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z utratą przez konsumenta – na rzecz syndyka – prawa do zarządzania majątkiem. Upadły musi również przekazać syndykowi swój majątek i składać informacje na temat posiadanego mienia.

Należy również pamiętać o tym, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków jest równoznaczne z powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, majątek konsumenta staje się tzw. masą upadłościową, która jest przeznaczana na pokrycie kosztów postępowania sądowego i spłatę zadłużeń.

Napisz do mnie bezpośrednio, jeśli masz pytania związane ze swoimi finansowymi problemami. Być może upadłość konsumencka 2021 jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem?

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

***

Wniosek o ogłoszenie upadłości na nowych zasadach

Wniosek o ogłoszenie upadłości od jakiegoś czasu podlega nieco innym warunkom. I nimi zajmę w poniżej.

Posłuchaj uważnie… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: