Jakie są skutki upadłości gospodarczej osoby fizycznej?

Anna Błach30 kwietnia 2018Komentarze (0)

Skutki upadłości gospodarczej osoby fizycznej to likwidacja majątku, podział środków uzyskanych z likwidacji majątku pomiędzy wierzycielami, a nawet umorzenie pozostałych długów na które nie starczyło majątku. Istotnym jest to, że jeżeli osoba fizyczna ma małżonka wówczas nie tylko majątek osobisty dłużnika, ale i majątek małżeński może wejść do masy upadłości i podlegać likwidacji. Od dnia ogłoszenia postanowienia o upadłości pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a jeśli ta była zawarta umową notarialną nie dalej niż przed 2 laty przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości to jest ona nieskuteczna, bowiem skuteczna będzie tylko taka umowa która była zawarta dalej niż na 2 lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości gospodarczej. Tak istotne znaczenia ma więc rozdzielność majątkowa.

Co więcej dłużnik od dnia ogłoszenia postanowienia o upadłości nazywany jest upadłym, traci on zarząd nad swoim majątkiem, wszelkie czynności realizuje od tego czasu syndyk. Upadły nie może sprzedać dotychczasowego majątku, nie może nic nowego kupić do czasu kiedy trwa postępowanie bo to wejdzie do masy upadłości, nie może podpisywać umów, nie musi płacić długów. Natomiast nie traci się praw obywatela, nie traci się zdolności do czynności prawnych, jedynie traci się zarząd nad swoim majątkiem.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 692 383 412e-mail: biuro@blach-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: