Upadłość konsumencka i gospodarcza jednocześnie

Anna Błach01 lutego 2018Komentarze (0)

Obowiązek złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy w terminie właściwym dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Oznacza to, że zarówno spółki prawa handlowego jak i przysłowiowy Jan Kowalski prowadzący swoją firmę jednoosobową ma takie same obowiązki narzucone przez ustawodawcę i te obowiązki niczym się nie różnią. O ile upadłość takich podmiotów jak spółki pozwala niejednokrotnie na odcięcie się członków zarządów od długów spółki, to już upadłość Jana Kowalskiego prowadzącego firmę nie pozwala na odcięcie się osobie fizycznej od długów. Dług przedsiębiorcy prowadzącego działalność będzie dalej obciążał go pomimo iż firmy już nie prowadzi.

Prawo upadłościowe daje jednak furtkę do możliwości zlikwidowania długów przedsiębiorcy, tak by osobistym majątkiem za długi firmy nie odpowiadał.  Mianowicie gdy przedsiębiorca  złoży wniosek o upadłość przedsiębiorcy w terminie 30 dni  i jego wniosek został uwzględniony, to w ramach tej upadłości może starać się na całkowite oddłużenie. Umożliwia to art. 369 prawa upadłościowego.

W przypadku wniosku spóźnionego bądź niezłożonego w ogóle do ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest powołanie się w upadłości konsumenckiej na szczególną wyjątkową sytuację dłużnika czyli na klauzulę słuszności bądź klauzulę humanitarną. Jeśli analiza sprawy doprowadzi do przekonania, że nie istnieją szczególne względy, to  taka osoba może po 10 latach od zamknięcia firmy złożyć wniosek o upadłość konsumencką, wówczas Sąd nie będzie badał dlaczego nie złożył wniosku o upadłość gospodarczą  i powinien wniosek uwzględnić. A zatem upadłość konsumencka jest szansą dla osób, które zamknęły działalność ponad 10 lat temu ale nadal mają problemy z długami.

Należy zatem umiejętne przeprowadzić upadłość gospodarczą, która reprezentantów spółek ma za zadanie odizolować  od długów spółki, zaś osobom fizycznym prowadzącym firmę umożliwić uwolnienie się od wszystkich długów lub  skorzystanie w przyszłości z upadłości konsumenckiej jeśli nie będzie możliwe całkowite oddłużenie w upadłości gospodarczej.

Bardzo wiele firm zadłużonych robi błąd, że wyprzedaje majątek czy też zawiesza działalność, a dopiero wtedy zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości. Tymczasem dla przedsiębiorców zasadą w upadłości gospodarczej jest to aby nie zamykać firmy. Należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w przypadku gdy sytuacji finansowa pozwala na przyjęcie, że firma jest niewypłacalna, ale  jeszcze wtedy kiedy jest majątek.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 692 383 412e-mail: biuro@blach-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: