Zawsze próbuj!

Anna Błach        31 maja 2016        Komentarze (4)

Wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości chociaż posiada długi. Wierzą oni, iż w ich przypadku na pewno się to nie uda, że postępowanie jest skomplikowane a oni przecież nie mają żadnego majątku, tylko same długi sięgające kilkuset tysięcy.

Powyższy pogląd jest mylny, obecnie umorzenie długów jest w zasięgu ręki. Najważniejszym etapem postępowania jest przygotowanie dokumentów i sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Należy pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach i o właściwym uzasadnieniu wniosku. Należy bowiem pamiętać, iż dłużnik musi być niewypłacalny, natomiast owa niewypłacalność nie może powstać z przyczyn zawinionych przez dłużnika, lecz z przyczyn niezależnych od niego. Etap przygotowania wniosku jest najważniejszym etapem postępowania upadłościowego. W wielu przypadkach z powodu braków formalnych wniosku, zostaje on odrzucony i nie podlega rozpoznaniu.

Ważnym elementem w postępowaniu o ogłoszenie upadłości jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów i bardzo dokładne wypełnienie wniosku i jego odpowiednie uzasadnienie.

Po złożeniu prawidłowo sformułowanego wniosku, Sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywany jest dłużnik, celem jego przesłuchania. W tym miejscu wskazać należy, iż rozprawy w sprawach upadłościowych nie trwają długo, bo nie ma tutaj przesłuchiwania świadków. Zazwyczaj postępowanie kończy się po jednej rozprawie, na której sąd dąży do wyjaśnienia w jaki sposób doszło do niewypłacalności dłużnika, jakie okoliczności temu towarzyszyły, jakie jest zadłużenie, na co zaciągnięte zostały kredyty, pożyczki. Sąd sprawdza czy podstawy wskazane we wniosku są prawdziwe oraz czy istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości.

UWAGA – Zeznania dłużnika nie powinny stać w sprzeczności z uzasadnieniem wniosku!

Po ogłoszeniu upadłości powoływany jest sędzia komisarz i syndyk masy upadłościowej, którzy prowadzą postępowanie zmierzające do likwidacji majątku i umorzenia długów.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata Lipiec 27, 2016 o 10:11

Dzień dobry Pani Mecenas! Proszę mi podpowiedzieć, czy jest szansa, abym samodzielnie porodziła z moją upadłością, czy też lepiej skorzystać z porady kancelarii? Z jednej strony wydaje się to proste, ale kiedy się za to zabieram, opadają mi dosłownie ręce…

Agata

Odpowiedz

Anna Błach Sierpień 18, 2016 o 10:52

Szanowna Pani,
Każdą sprawę sądową można złożyć samodzielnie. Jednakże w sprawach upadłościowych nie doradzam takiego działania moich klientom. Uważam, że postępowanie przed sądem upadłościowym jest na tyle sformalizowane, że osoba bez wykształcenia prawnego i doświadczenia zawodowego w zakresie prawa upadłościowego nie jest w stanie prawidłowo poprowadzić sprawy. Nie wie jak należy przygotować wniosek, jakie okoliczności przytoczyć przemawiające za ogłoszeniem upadłości i brakiem winy w powstaniu zadłużenia, a jakie przemilczeć. Czasami to ostatnie jest ważniejsze wedle przysłowia, że milczenie jest złotem. Dobrze jest tez orientować się jakie pytania zadaje sąd na rozprawie i wiedzieć co na nie odpowiedzieć.
Trzeba tez pamiętać, że w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, kolejny wniosek można złożyć dopiero za 10 lat. To wszystko wskazuje, że moim zdaniem jest za duże ryzyko prowadzenia samodzielnie sprawy o upadłość.
Pozdrawiam,
Anna Błach

Odpowiedz

Wiola Sierpień 16, 2016 o 17:58

Pani Mecenas, proszę mi napisać w jaki sposób mogę się z Panią skontaktować najwygodniej dla Pani. Telefonicznie, mailowo, czy w kancelarii? Pozdrawiam Panią – Wiola.

Odpowiedz

Anna Błach Sierpień 18, 2016 o 10:32

Dzień Dobry, Najlepiej będzie jeśli umówi się Pani ze mną na spotkanie i osobistą rozmowę w biurze kancelarii. Proszę w tym celu zadzwonić pod nr tel. 692 383 412. Pozdrawiam, Anna Błach

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: