3 etapy upadłości
Przebieg postępowania składa się z kilku etapów.
Postępowanie wyłącznie sądowe w sprawie ogłoszenia upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć do sądu rejonowego do wydziału upadłościowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika.
Po złożeniu wniosku sąd na orzeka postanowieniem (wydanym na posiedzeniu niejawnym lub po przeprowadzeniu rozprawy) wnioskodawca spełnia przesłanki ustawowe i ogłasza upadłość albo oddala wniosek.
Sukces tego etapu zależy od tego czy dłużnik rzeczywiście jest niewypłacalny, nie ukrywał majątku i czy spełnia wymogi formalne.
Postępowanie przed syndykiem
Na tym etapie syndyk ustala jaki majątek posiada dłużnik i jakie ma długi.
Następuje weryfikacja informacji zawartych we wniosku ale także swobodne poszukiwania majątku przez syndyka, badanie historii upadłego w urzędzie skarbowym, tego czy dokonywał darowizn, jakie transakcje zawierał w ostatnich latach, wyjaśnienie gdzie są pieniądze ze sprzedaży towarów, rzeczy wartościowych czy nieruchomości.
Dalej syndyk obejmuje we władanie majątek upadłego i go spienięża po to by, rozdzielić pieniądze na wierzycieli (co nie wystarcza na pokrycie długów).
Orzeczenie przez sąd planu spłaty lub umorzenie zobowiązań bez żadnych spłat
Jeśli sytuacja finansowa upadłego pozwala na spłatę długów, to sąd ustali plan spłaty.
Oznacza to, że dłużnik będzie musiał co miesiąc odprowadzać określoną kwotę na rzecz wierzycieli i składać coroczne sprawozdania sądowi o swojej sytuacji majątkowej wraz z zeznaniem podatkowym.
Sąd kontroluje to czy dłużnik spłaca regularnie wierzycieli według harmonogramu który narzucił oraz to czy przypadkiem nie zwiększyły się jego możliwości finansowe.
Natomiast całkiem inna sytuacja będzie jeśli sąd dojdzie do wniosku, że dłużnik umyślnie lub przez zaniedbanie doprowadził do niewypłacalności.
W tym przypadku ustawa nakazuje, by plan spłaty był ustalony na czas nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 7 lat.
Jeżeli sytuacja osobista dłużnika w sposób oczywisty wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat, to możliwe będzie umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty.
Taki tryb jest jednak zarezerwowany dla wyjątkowych przypadków.
Anna Błach
adwokat
radca prawny
Photo by Jake Hills on Unsplash
***
Spłata czy bez spłaty – oto jest pytanie
Cały proces dochodzenia do upadłości kończy się orzeczeniem sądowym o planie spłat. Ci którzy mają szczęście i dobrego adwokata, dostają natychmiastowe umorzenie wszystkich długów bez żadnych spłat.
Plan spłat lub umorzenie zobowiązań bez spłat orzeka sąd po przeprowadzeniu rozprawy [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }