Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Jak uniknąć licytacji majątku wspólnego małżonka upadłego

Anna Błach19 czerwca 20199 komentarzy

W przypadku upadłości konsumenckiej osób pozostających w małżeństwie, należy rozważyć skutki tej upadłości dla drugiego małżonka.

Jeżeli małżonkowie mają wspólnotę majątkową to nie tylko cały majątek osobisty upadłego wejdzie do masy upadłości ale także majątek wspólny małżonków. Co oznacza, że syndyk będzie licytował wspólne rzeczy ruchome i nieruchomości.

Dodatkowo nie zawsze okoliczność podpisania intercyzy chroni przed zajęciem majątku wspólnego. Zawarcie umowy przed notariuszem o rozdzielność majątkową w czasie krótszym  niż 2 lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie jest skuteczne w stosunku do masy upadłości. Masą upadłości jest wtedy zarówno majątek osobisty tego pierwszego małżonka oraz majątek wspólny z drugim małżonkiem. Dlatego zawieranie rozdzielności majątkowej na krótko przed złożeniem wniosku nie uratuje części wspólnego majątku.

Ponadto jeżeli małżonkowie razem odpowiadają za dane zobowiązania bo razem je zaciągali, to wówczas ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego małżonka nie uwalnia od zapłaty zobowiązań drugiego.

Zasada jest więc  taka, że oddłużenie dotyczy tej osoby której Sąd ogłosił upadłość. Drugi dłużnik nadal musi spłacać zobowiązania, dopóki w stosunku do niego nie zostanie ogłoszona upadłość.

Konkluzja powyższego prowadzi do wniosku, że sąd oddłuży małżonka upadłego, ale drugi pozostanie bez majątku małżeńskiego, ewentualnie też z majątkiem osobistym jeżeli go posiada,  i z koniecznością spłaty długów gdy je zaciągnął wspólnie z małżonkiem.

W tej sytuacji koniecznym staje się złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości również przez tego drugiego małżonka.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 692 383 412e-mail: biuro@blach-kancelaria.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

biuro kooperacja 1 grudnia, 2017 o 08:40

Świetny artykuł muszę przyznać w końcu się dowiedziałem jak to wszystko funkcjonuje.

Odpowiedz

Karolina 6 grudnia, 2017 o 13:33

Szczerze mówiąc mnie też to zawsze interesowało. Nie mniej jednak, bardzo współczuje osobom na które nagle spada obowiązek spłaty zadłużeń małżonka. Bardzo ciekawy wpis, pozdrawiam Pani Anno

Odpowiedz

Dawid 8 grudnia, 2017 o 13:06

Tragiczne są historie ludzi, którzy doprowadzają do upadłości konsumenckiej. Jeszcze gorsze to, że wtedy ich zadłużenia muszą spłacać najbliżsi. Wpis bardzo interesujący. Wcześniej nie sądziłem, że inne osoby przejmują zadłużenie po dłużniku w taki sposób.

Odpowiedz

Małgorzata Wójtowicz 8 grudnia, 2017 o 13:08

Bardzo fajny temat, nie pierwszy na pani blogu na którym dużo się dowiedziałam, pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Prawnik 9 grudnia, 2017 o 13:31

Przydatna wiedza, to miłe, że są blogi, które dzielą się fachową wiedzą prawniczą za darmo.

Odpowiedz

Adwokat Chmielewski 13 grudnia, 2017 o 13:14

Kolejny świetny wpis na blogu, który powinien uświadomić ludzi, iż biorąc kredyt, tworząc sobie długi muszą brać pod uwagę swoich najbliższych i myśleć przyszłościowo o czym zapomina znaczna większość społeczeństwa.

Odpowiedz

Karolina 2 stycznia, 2018 o 14:00

To straszne, że wielu na prawdę nie wie, iż biorąc kredyt trzeba najpierw spojrzeć w przyszłość na realność naszych zarobków. Różnie to bywa, dobrze wiadomo. Pouczający wpis 😉

Odpowiedz

Adam 26 lutego, 2018 o 11:14

Bardzo dobry wpis. Z pewnością przyda mi się wkrótce.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Kamila 16 maja, 2018 o 08:54

Bardzo przydatny ten wpis. Moja aktualna sytuacja jest bardzo krucha w tym temacie :/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@blach-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: