Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Jak uniknąć licytacji majątku wspólnego małżonka upadłego

Anna Błach08 grudnia 20209 komentarzy

Sąd oddłuży małżonka upadłego, ale drugi pozostanie bez majątku małżeńskiego, ewentualnie też z majątkiem osobistym, jeżeli go posiada, i z koniecznością spłaty długów, gdy je zaciągnął wspólnie z małżonkiem.

Upadłość konsumencka małżonka odnosi także skutek w majątku drugiego małżonka. Czy w jakiś sposób można tego uniknąć?

Posłuchaj uważnie…

Jak uniknąć licytacji majątku wspólnego małżonka upadłego

Jak uniknąć licytacji majątku wspólnego małżonka upadłego

W przypadku upadłości konsumenckiej osób pozostających w małżeństwie, należy rozważyć skutki tej upadłości dla drugiego małżonka.

Jeżeli małżonkowie mają wspólnotę majątkową to nie tylko cały majątek osobisty upadłego wejdzie do masy upadłości, ale także majątek wspólny małżonków.

Co oznacza, że…

Syndyk będzie licytował wspólne rzeczy ruchome i nieruchomości

Dodatkowo – uwaga! – nie zawsze okoliczność podpisania intercyzy chroni przed zajęciem majątku wspólnego.

Zawarcie umowy przed notariuszem o rozdzielność majątkową w czasie krótszym  niż 2 lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie jest skuteczne w stosunku do masy upadłości.

Masą upadłości jest wtedy zarówno majątek osobisty tego pierwszego małżonka oraz majątek wspólny z drugim małżonkiem. Dlatego zawieranie rozdzielności majątkowej na krótko przed złożeniem wniosku nie uratuje części wspólnego majątku.

Ponadto jeżeli małżonkowie razem odpowiadają za dane zobowiązania bo razem je zaciągali, to wówczas ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego małżonka nie uwalnia od zapłaty zobowiązań drugiego.

Zasada jest więc taka, że oddłużenie dotyczy tej osoby, której Sąd ogłosił upadłość. Drugi dłużnik nadal musi spłacać zobowiązania, dopóki w stosunku do niego nie zostanie ogłoszona upadłość.

Konkluzja powyższego prowadzi do wniosku, że sąd oddłuży małżonka upadłego, ale drugi pozostanie bez majątku małżeńskiego, ewentualnie też z majątkiem osobistym jeżeli go posiada,  i z koniecznością spłaty długów, gdy je zaciągnął wspólnie z małżonkiem.

W tej sytuacji koniecznym staje się złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości również przez tego drugiego małżonka.

Myślisz o własnej upadłości? Zapytaj mnie o szczegóły za pomocą wygodnego formularza:

Anna Błach
adwokat
radca prawny

***

Szwagier oszust – wniosek o upadłość konsumencką

Wiele osób unika kontaktu z kancelarią prawną, bojąc się konsekwencji upadłości konsumenckiej. Nie wiedzą też, że lepiej jest zgłosić się do adwokata zanim kłopoty staną się jeszcze poważniejsze.

Posłuchaj tej historii… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  biuro kooperacja 1 grudnia, 2017 o 08:40

  Świetny artykuł muszę przyznać w końcu się dowiedziałem jak to wszystko funkcjonuje.

  Odpowiedz

  Karolina 6 grudnia, 2017 o 13:33

  Szczerze mówiąc mnie też to zawsze interesowało. Nie mniej jednak, bardzo współczuje osobom na które nagle spada obowiązek spłaty zadłużeń małżonka. Bardzo ciekawy wpis, pozdrawiam Pani Anno

  Odpowiedz

  Dawid 8 grudnia, 2017 o 13:06

  Tragiczne są historie ludzi, którzy doprowadzają do upadłości konsumenckiej. Jeszcze gorsze to, że wtedy ich zadłużenia muszą spłacać najbliżsi. Wpis bardzo interesujący. Wcześniej nie sądziłem, że inne osoby przejmują zadłużenie po dłużniku w taki sposób.

  Odpowiedz

  Małgorzata Wójtowicz 8 grudnia, 2017 o 13:08

  Bardzo fajny temat, nie pierwszy na pani blogu na którym dużo się dowiedziałam, pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Prawnik 9 grudnia, 2017 o 13:31

  Przydatna wiedza, to miłe, że są blogi, które dzielą się fachową wiedzą prawniczą za darmo.

  Odpowiedz

  Adwokat Chmielewski 13 grudnia, 2017 o 13:14

  Kolejny świetny wpis na blogu, który powinien uświadomić ludzi, iż biorąc kredyt, tworząc sobie długi muszą brać pod uwagę swoich najbliższych i myśleć przyszłościowo o czym zapomina znaczna większość społeczeństwa.

  Odpowiedz

  Karolina 2 stycznia, 2018 o 14:00

  To straszne, że wielu na prawdę nie wie, iż biorąc kredyt trzeba najpierw spojrzeć w przyszłość na realność naszych zarobków. Różnie to bywa, dobrze wiadomo. Pouczający wpis 😉

  Odpowiedz

  Adam 26 lutego, 2018 o 11:14

  Bardzo dobry wpis. Z pewnością przyda mi się wkrótce.
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Kamila 16 maja, 2018 o 08:54

  Bardzo przydatny ten wpis. Moja aktualna sytuacja jest bardzo krucha w tym temacie :/

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: