Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Nowelizacja z dnia 24 marca 2020 r. – jak wpłynie na liczbę wniosków

Anna Błach26 maja 2020Komentarze (0)

Liczba osób, które składają wnioski o upadłość konsumenckiej ciągle rośnie z roku na rok osób upadłych przybywa, a po ostatnich zmianach na pewno będzie więcej osób chętnych do ogłoszenia upadłości.

Zwłaszcza że w dawnym systemie prawnym wielu nie mogło przeprowadzić skutecznie postępowania upadłościowego.

W 2019 r. upadłość w Polsce ogłosiło ponad 7 tys. osób, podczas gdy w 2018 roku było to ponad 6,5 tys. osób, a w 2017 roku – 5,5 tys.

Nowelizacja z dnia 24 marca 2020

Myślę, że wprowadzona nowelizacja całkowicie odmieni postępowanie upadłościowe w naszym kraju.

Przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości, które weszły w życie 24 marca 2020r. mają przyspieszyć i uprościć procedurę ogłoszenia upadłości.

Ogłoszenie upadłości powoduje jednak dopiero otwarcie całego procesu upadłościowego, podczas którego syndyk będzie sprawdzał, czy dłużnik doprowadził do swojej złej sytuacji finansowej celowo.

Nowelizacja z dnia 24 marca 2020 r. – pomoże Ci adwokat

Dłużnik po 24 marca 2020r. potrzebuje adwokata, który pomoże mu nie tylko przygotować wniosek, ale także który krok po kroku przeprowadzi go przez etap postępowania przed syndykiem i sędzią-komisarzem.

Dalej, w rzeczywistości adwokat jest potrzebny dłużnikowi niekiedy nawet na kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wnioskiem o upadłość, po to, żeby uregulować trudną sytuację prawną przyszłego upadłego.

Ładnie to napisałam, ale chodzi o to żeby syndyk się „nie czepiał” po ogłoszeniu upadłości.

Ostatecznie po przeprowadzeniu całego procesu upadłości, sąd dopiero po przekazaniu informacji przez wierzycieli i sprawozdania od syndyka będzie decydował o dalszych losach upadłego.

Dopiero po ustaleniu przyczyn upadłości zostanie ogłoszony przez sędziego harmonogram spłat.

Jeśli dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub przez własne zaniedbania, musi spłacać swoje zobowiązania od 3 do 7 lat.

Osoby, które ogłaszają upadłość z przyczyn nie zawinionych przez nich, np. ze względu na chorobę swoją czy członków rodziny, utratę pracy, śmierć członka rodziny itd. – będą miały na spłatę termin do 3 lat.

Jeśli natomiast dłużnik nie posiada majątku i zostanie uznany za trwale niezdolnego do spłaty zobowiązań, będzie można całkowicie umorzyć dług – od ręki.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by – – on Unsplash

***

Plan spłat w upadłości konsumenckiej

Więcej na temat spłaty przeczytasz także tutaj, ale zajrzyj do definicji.

Zgodnie z art. 49115 ustawy Prawo upadłościowe:

W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności.

[Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: