Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Nowelizacja z dnia 24 marca 2020r – jak wpłynie na liczbę wniosków

Anna Błach26 maja 2020Komentarze (0)

Liczba osób, które składają wnioski o upadłość konsumenckiej ciągle rośnie z roku na rok osób upadłych przybywa a po ostatnich zmianach na pewno będzie więcej osób chętnych do ogłoszenia upadłości, zwłaszcza że w dawnym systemie prawnym wielu nie mogło przeprowadzić skutecznie postępowania upadłościowego.

W 2019r upadłość w Polsce ogłosiło ponad 7tys osób podczas gdy w 2018 roku było to ponad 6,5 tys. osób, a w 2017 roku – 5,5 tys. Myślę , że wprowadzona nowelizacja całkowicie odmieni postępowanie upadłościowe w naszym kraju.

Przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości, które weszły w życie 24 marca 2020r. mają przyspieszyć i uprościć procedurę ogłoszenia upadłości.  Ogłoszenie upadłości powoduje jednak dopiero otwarcie całego procesu upadłościowego, podczas którego syndyk będzie sprawdzał, czy dłużnik doprowadził do swojej złej sytuacji finansowej celowo.

Dłużnik po 24 marca 2020r. potrzebuje adwokata, który pomoże mu nie tylko przygotować wniosek, ale także który krok po kroku przeprowadzi go przez etap postępowania przed syndykiem i sędzią-komisarzem. Dalej, w rzeczywistości adwokat jest potrzebny dłużnikowi niekiedy nawet na kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wnioskiem o upadłość, po to, żeby uregulować trudną sytuację prawną przyszłego upadłego. Ładnie to napisałam, ale chodzi o to żeby syndyk się „nie czepiał” po ogłoszeniu upadłości.

Ostatecznie po przeprowadzeniu całego procesu upadłości, sąd dopiero po przekazaniu informacji przez wierzycieli i sprawozdania od syndyka będzie decydował o dalszych losach upadłego.  Dopiero po ustaleniu przyczyn upadłości zostanie ogłoszony przez sędziego harmonogram spłat. Jeśli dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub przez własne zaniedbania, musi spłacać swoje zobowiązania od 3 do 7 lat. Osoby, które ogłaszają upadłość z przyczyn nie zawinionych przez nich, np. ze względu na chorobę swoją czy członków rodziny, utratę pracy, śmierć członka rodziny itd. –  będą miały na spłatę termin do 3 lat. Jeśli natomiast dłużnik nie posiada majątku i zostanie uznany za trwale niezdolnego do spłaty zobowiązań, będzie można całkowicie umorzyć dług – od ręki.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: