Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Wniosek o ogłoszenie upadłości na nowych zasadach

Anna Błach25 stycznia 2021Komentarze (0)

Wniosek o ogłoszenie upadłości od jakiegoś czasu podlega nieco innym warunkom. I nimi zajmę w poniżej.

Posłuchaj uważnie…

Wniosek o ogłoszenie upadłości na nowych zasadach

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych zasadach

W dniu 24 marca 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego.

Zmienił się także sam wniosek, tak że żądają ogłoszenia upadłości  należy podać więcej informacji, niż dotychczas.

W nowym wniosku musisz wpisać dodatkowo:

  • informacje o osiągniętych przychodach w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • informacje o kosztach poniesionych na utrzymanie dłużnika i osób pozostających na jego utrzymaniu w ostatnich 6 miesiącach przed złożeniem wniosku,
  • informacje o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach,
  • informacje o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10.000 zł.

Powyższe dane służą sądowi upadłościowemu, który na tej podstawie może m.in. ocenić czy dłużnik nie zwiększył w sposób istotny stopnia swojej niewypłacalności, w szczególności przez trwonienie części składowych posiadanego majątku.

Zobacz teraz: wzór wniosku o upadłość konsumencką >>

Syndyk

Jednak z tych informacji może także skorzystać syndyk (jeśli sąd ogłosi upadłość).

Dzięki tym informacjom syndyk będzie miał bowiem wiedzę czy rozporządzenia majątkiem przez upadłego mogą być bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.

Także informacje nowe są niezbędne dla sędziego-komisarza, który dzięki nim będzie mógł w sposób indywidualny określić rzeczywiste potrzeby upadłego.

Po zakończeniu postępowania upadłościowego, sędzia-komisarz musi ustalić w jakim zakresie mogą być na upadłego nałożone w przyszłości spłaty lub umorzone zaległości.

Bierze przy tym pod uwagę uwagę potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, stan zdrowia i potrzeby mieszkaniowe.

Napisz do mnie w formularzu poniżej, gdybym mogła Ci pomóc.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

***

Jak uniknąć licytacji majątku wspólnego małżonka upadłego

Sąd oddłuży małżonka upadłego, ale drugi pozostanie bez majątku małżeńskiego, ewentualnie też z majątkiem osobistym, jeżeli go posiada, i z koniecznością spłaty długów, gdy je zaciągnął wspólnie z małżonkiem.

Upadłość konsumencka małżonka odnosi także skutek w majątku drugiego małżonka [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: