Wiele osób unika kontaktu z kancelarią prawną, bojąc się konsekwencji upadłości konsumenckiej. Nie wiedzą też, że lepiej jest zgłosić się do adwokata zanim kłopoty staną się jeszcze poważniejsze.
Posłuchaj tej historii…
Rodzinne historie nie zawsze z dobrym zakończeniem
Pan Jacek pracował w prężnie rozwijającej się firmie swojego szwagra.
Był szeregowym pracownikiem i osiągał przeciętne wynagrodzenie, ale z pracy był zadowolony bo wydawała mu się pewna.
Jednak po kilku latach pojawiła się konkurencja na rynku.
Wówczas szwagier pana Jacka zwrócił się do niego z prośbą o zaciągnięcie pożyczki w banku i przeznaczenie środków uzyskanych z pożyczki na ratowanie firmy.
Zapewniał, że jak firma stanie na nogi, zwróci mu kwotę pożyczki razem z oprocentowaniem co do złotówki.
Szwagier przekonywał pana Jacka, że sam już zaciągnął kilka zobowiązań, które pomogły firmie, więc problemy skończą się niedługo, jednak nie miał już zdolności kredytowej stąd musi prosić o pomoc.
Pan Jacek ufał szwagrowi, byli rodziną, spotykali się przy każdej okazji, utrzymywali wręcz przyjacielskie relacje.
Pożyczka w banku na ratowanie firmy szwagra
Pan Jacek zaciągnął więc pożyczkę w banku na kilkadziesiąt tysięcy złotych i przekazał środki szwagrowi.
Szybko okazało się jednak, że szwagier nigdy nie miał zamiaru zwracać pieniędzy panu Jackowi, gdyż niedługo po otrzymaniu od pana Jacka pieniędzy, szwagier wypłacił wszystkie środki z konta firmowego i zniknął, zrywając kontakt z rodziną.
Pan Jacek podjął kroki w celu odzyskania pieniędzy, zgłosił również sprawę na Policję, gdzie okazało się, że szwagier pana Jacka ma wielu wierzycieli i kilka postępowań karnych za oszustwa, a poza tym jest nieuchwytny.
Pan Jacek wiedząc, że nie odzyska pieniędzy od szwagra, podjął inną pracę, aby spłacać swoje zadłużenie, jednak uzyskiwane wynagrodzenie nie wystarczało na spłatę rat.
Pan Jacek próbował ratować się zaciąganiem pożyczek – chwilówek, jednak szybko uświadomił sobie, że jest to błędne koło.
Od rodziny pożyczył pieniądze na spłatę chwilówek, jednak pożyczka w banku pozostała niespłacona.
Pan Jacek będąc sfrustrowany całą sytuacją niemal zniszczył swoje małżeństwo, gdyż zaczął oskarżać swoją żonę o zachowanie jej brata.
Sądowy nakaz zapłaty
Pan Jacek zgłosił się do mnie, gdy otrzymał pierwszy nakaz zapłaty z Sądu, gdyż chciał otrzymać pomoc w przygotowaniu odpowiedzi na pozew i uchylenie się od obowiązku zapłaty.
Po poznaniu jego historii doradziłam mu złożenie wniosku o upadłość (więcej o wniosku przeczytasz tu) i wyjaśniłam przebieg i konsekwencje procedury upadłościowej.
Pan Jacek był zaskoczony, że jest szansa na uwolnienie się od zadłużenia i zdecydował się na przeprowadzenie procedury.
Pan Jacek nie wiedział, że może ogłosić upadłość mając tylko jeden dług, bał się również konsekwencji upadłości, których nie był świadomy przed wizytą w mojej Kancelarii.
Masz do mnie pytanie? Zapytaj mnie teraz korzystając z wygodnego formularza poniżej.
Więcej szczęśliwie zakończonych historii z upadłością konsumencką w tle przeczytasz tutaj>>
Anna Błach
adwokat
radca prawny
Photo by Jamieson Murphy on Unsplash
***
Upadłość konsumencka członka zarządu w spółce kapitałowej
Miło mi jest obwieścić, że właśnie ukazał się wywiad ze mną, w którym opowiadałam pani mec. Anecie Kułakowskiej o zasadach dotyczących upadłości konsumenckiej członków zarządu spółki kapitałowej [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }