Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Zadłużeni małżonkowie

Anna Błach15 maja 20215 komentarzy

Bardzo często zdarza się, że małżonkowie są wspólnie zadłużeni. Bo wzięli wspólnie kredyt czy pożyczkę lub też poręczyli dług.

W tej sytuacji należy wnosić o upadłość każdego z nich, bo jeśli upadłość ogłosi tylko jeden, to bank nadal będzie egzekwował zadłużenie od drugiego małżonka.

Zadłużeni małżonkowie

Solidarna odpowiedzialność małżonków

Małżonkowie za wiele długów odpowiadają solidarnie, czyli wspólnie do wysokości całego zadłużenia.

Nie mogą oni jednak składać wspólnego wniosku o ogłoszenie upadłości.

Muszą złożyć do właściwego sądu dwa osobne wnioski.

Jeden z małżonków jest zadłużony

Jeśli natomiast tylko jeden z małżonków jest zadłużony to nie oznacza, że jego udział w majątku wspólnym nie zostanie naruszony.

Jeśli w dniu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej lub ustanowili rozdzielność majątkową w okresie krótszym niż 2 lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości to – majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości w całości.

Co to oznacza?

Cały majątek wspólny, również należący do małżonka nieobciążonego długami zostanie przeznaczony do zaspokojenia wierzycieli.

Małżonek upadłego może jedynie zgłosić na ogólnych zasadach swoją wierzytelność (w wysokości wartości jego udziału w majątku wspólnym) sędziemu-komisarzowi.

Taka sytuacja wynika z  domniemania, że majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa przez upadłego został nabyty ze środków pochodzących z dochodów tego przedsiębiorstwa.

Domniemanie to może „poszkodowany” małżonek obalić udowadniając, że konkretne rzeczy wchodzące w skład majątku wspólnego zostały również przez niego wypracowane.

Co nie wchodzi w skład masy upadłości?

Zaznaczę, że do masy upadłości nie zalicza się przedmiotów służących wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską.

Nie dotyczy to jednak rzeczy nabytych w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Gdy zostanie ogłoszona upadłość jednego z małżonków, to z mocy prawa powstaje pomiędzy nimi rozdzielność majątkowa. Zatem od tego momentu każdy z małżonków posiada swój odrębny majątek, natomiast majątek wspólny przestaje istnieć. 

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Romina Ahmadpour on Unsplash

***

Zawsze próbuj!

Wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości chociaż posiada długi.

Wierzą oni, iż w ich przypadku na pewno się to nie uda, że postępowanie jest skomplikowane a oni przecież nie mają żadnego majątku, tylko same długi sięgające kilkuset tysięcy [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  adwokat wągrowiec 6 kwietnia, 2017 o 11:35

  Teraz właśnie kredyty na dwojga są popularne ludzi właśnie bardzo często zamiast dziecka łączy kredyt .

  Odpowiedz

  Anna Błach 7 kwietnia, 2017 o 15:34

  Ale z drugiej strony to dzięki kredytom małżeństwo czasami ma szansę przetrwać. Bo raty trzeba spłacać a potem już nie ma za co wynająć mieszkania. Myślę, że dzięki kredytom we frankach mamy w Polsce mniej rozwodów.

  Odpowiedz

  Willie 5 czerwca, 2017 o 12:50

  That’s a smart answer to a diicffult question.

  Odpowiedz

  bart 19 sierpnia, 2017 o 15:35

  Jak chce się mieć dom albo mieszkanie to ciężko jest to uzyskać bez wzięcia kredytu 🙂

  Odpowiedz

  Damian 16 listopada, 2017 o 09:56

  Z jednej strony racja z tymi kredytami a z drugiej to smutne że ludzi zamiast uczucie musi łączyć kredyt bądź dziecko ale takie mamy polskie realia. Trzeba uważać na te kredyty i z rozsądkiem je brać.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: