Anna Błach

adwokat
radca prawny

Prowadzę kancelarię adwokacką w Warszawie. Specjalizuję się w prawie upadłościowym. Pomagam ludziom umorzyć ich długi. Staram się, by moja praca była zawsze na najwyższym poziomie.
[Więcej >>>]

Zawsze próbuj!

Anna Błach26 kwietnia 202112 komentarzy

Wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości chociaż posiada długi.

Wierzą oni, iż w ich przypadku na pewno się to nie uda, że postępowanie jest skomplikowane a oni przecież nie mają żadnego majątku, tylko same długi sięgające kilkuset tysięcy.

Umorzenie długów jest w zasięgu ręki

Umorzenie długów jest w zasięgu ręki

Powyższy pogląd jest mylny, obecnie umorzenie długów jest w zasięgu ręki.

Najważniejszym etapem postępowania jest przygotowanie dokumentów i sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Należy pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach i o właściwym uzasadnieniu wniosku.

Należy bowiem pamiętać, iż dłużnik musi być niewypłacalny, natomiast owa niewypłacalność nie może powstać zarówno z przyczyn zawinionych przez dłużnika jak i z przyczyn niezależnych od niego.

Etap przygotowania wniosku jest bardzo ważnym etapem postępowania upadłościowego. W wielu przypadkach z powodu braków formalnych wniosku, zostaje on odrzucony i nie podlega rozpoznaniu.

Ważnym elementem w postępowaniu o ogłoszenie upadłości jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów i bardzo dokładne wypełnienie wniosku i jego odpowiednie uzasadnienie.

Po złożeniu prawidłowo sformułowanego wniosku, Sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywany jest dłużnik, celem jego przesłuchania.

Rozprawy w sprawach upadłościowych nie trwają długo

W tym miejscu wskazać należy, iż rozprawy w sprawach upadłościowych nie trwają długo, bo nie ma tutaj przesłuchiwania świadków.

Zazwyczaj postępowanie kończy się po jednej rozprawie, na której sąd dąży do wyjaśnienia czy dłużnik jest niewypłacalny i w jaki sposób doszło do tego, jakie okoliczności temu towarzyszyły, jakie jest zadłużenie, na co zaciągnięte zostały kredyty, pożyczki.

Sąd sprawdza czy podstawy wskazane we wniosku są prawdziwe oraz czy istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości.

UWAGA – Zeznania dłużnika nie powinny stać w sprzeczności z uzasadnieniem wniosku!

Po ogłoszeniu upadłości powoływany jest sędzia komisarz i syndyk masy upadłościowej, którzy prowadzą postępowanie zmierzające do likwidacji majątku i umorzenia długów.

Anna Błach
adwokat
radca prawny

Photo by Brett Jordan on Unsplash

***

Wniosek o ogłoszenie upadłości gospodarczej

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem inicjującym postępowanie upadłościowe.

Może go złożyć przede wszystkim dłużnik (ale również każdy z jego wierzycieli osobistych).

Składa się go do wydziału gospodarczego sądu rejonowego właściwego dla miejsca siedziby przedsiębiorcy czy miejsca zamieszkania dłużnika [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agata 27 lipca, 2016 o 10:11

  Dzień dobry Pani Mecenas! Proszę mi podpowiedzieć, czy jest szansa, abym samodzielnie porodziła z moją upadłością, czy też lepiej skorzystać z porady kancelarii? Z jednej strony wydaje się to proste, ale kiedy się za to zabieram, opadają mi dosłownie ręce…

  Agata

  Odpowiedz

  Anna Błach 18 sierpnia, 2016 o 10:52

  Szanowna Pani,
  Każdą sprawę sądową można złożyć samodzielnie. Jednakże w sprawach upadłościowych nie doradzam takiego działania moich klientom. Uważam, że postępowanie przed sądem upadłościowym jest na tyle sformalizowane, że osoba bez wykształcenia prawnego i doświadczenia zawodowego w zakresie prawa upadłościowego nie jest w stanie prawidłowo poprowadzić sprawy. Nie wie jak należy przygotować wniosek, jakie okoliczności przytoczyć przemawiające za ogłoszeniem upadłości i brakiem winy w powstaniu zadłużenia, a jakie przemilczeć. Czasami to ostatnie jest ważniejsze wedle przysłowia, że milczenie jest złotem. Dobrze jest tez orientować się jakie pytania zadaje sąd na rozprawie i wiedzieć co na nie odpowiedzieć.
  Trzeba tez pamiętać, że w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, kolejny wniosek można złożyć dopiero za 10 lat. To wszystko wskazuje, że moim zdaniem jest za duże ryzyko prowadzenia samodzielnie sprawy o upadłość.
  Pozdrawiam,
  Anna Błach

  Odpowiedz

  Wiola 16 sierpnia, 2016 o 17:58

  Pani Mecenas, proszę mi napisać w jaki sposób mogę się z Panią skontaktować najwygodniej dla Pani. Telefonicznie, mailowo, czy w kancelarii? Pozdrawiam Panią – Wiola.

  Odpowiedz

  Anna Błach 18 sierpnia, 2016 o 10:32

  Dzień Dobry, Najlepiej będzie jeśli umówi się Pani ze mną na spotkanie i osobistą rozmowę w biurze kancelarii. Proszę w tym celu zadzwonić pod nr tel. 692 383 412. Pozdrawiam, Anna Błach

  Odpowiedz

  Grzesiek 18 stycznia, 2017 o 10:54

  Czy jest jakiś rejestr, gdzie można sprawdzić czy dana osoba złożyła wniosek o upadłość konsumencką? Lub czy wobec danej osoby ogłoszono upadłość konsumencką?

  Odpowiedz

  Anna Błach 4 kwietnia, 2017 o 15:50

  Obecnie nie istnieje rejestr, w którym możemy sprawdzić czy konkretna osoba fizyczna ogłosiła upadłość. W trakcie prac nad ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze brano pod uwagę wprowadzenie Centralnego Rejestru Upadłości, w którym miały być publikowane obwieszczenia, które ogłaszane są w postępowaniu upadłościowym. Rejestr nie został jednak wprowadzony. Myślę, że to tylko kwestia czasu (ale może nawet kilku lat) jak rejestr zostanie wprowadzony.

  Odpowiedz

  paula 18 stycznia, 2017 o 11:56

  mam pytanie, czy w takim wniosku trzeba wymienić wierzycieli którzy zostali już zaspokojeni albo sprawa została umorzona ?

  Odpowiedz

  Anna Błach 4 kwietnia, 2017 o 15:43

  We wniosku o ogłoszenie upadłości należy wpisać także długi sporne, nawet takie które nie są uznawane przez dłużnika (upadłego). Jeśli zatem sprawa sadowa o zapłatę prowadzona przeciwko dłużnikowi została umorzona – to co do zasady należy o tym poinformować sąd i wskazać ten dług. Sprawa umorzona oznacza, ze jest traktowana jakby jej nie było, czyli teoretycznie w przyszłości możliwe byłoby wytoczenie kolejnego powództwa o zapłatę przeciwko dłużnikowi. Nic się nie stanie jeśli zgłosi się do sądu długi sporne, natomiast konsekwencje niezgłoszenia moga być bardzo dotkliwe w tym mogłyby doprowadzić do zniweczenia postanowienia o ogłoszenie upadłości. Pamiętajmy że ogłoszenie upadłości ma zatrzymać rosnące zadłużenie. Zaletą tego rozwiązania jest nowy start bez długów. Postępowanie jest przeprowadzone w jednym procesie.

  Odpowiedz

  Justyna 20 lutego, 2017 o 12:14

  Witam, mam problem zostałam oszukana przez mężczyznę z którym się spotykałam na bardzo duża sumę. Zaciagnelam dla niego kredyty i pożyczki pozabankowe również chwilówki obiecał mi spłacić całe moje zadłużenie poprzez kredyt który miał wziąść. Do tej pory tego nie zrobił. Wzięłam mu jeszcze 3 telefony na abonament w Play każdy 225 zl. Oddałam mu mój laptop i złoto co mogę teraz zrobić żeby z tego wyjść. Długo przerastają moją pensję w znacznym stopniu. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencka i jak to zrobić. Jakie to niesie z sobą konsekwencje?

  Odpowiedz

  Anna Błach 4 kwietnia, 2017 o 15:32

  Należy zgłosić zawiadomienie na najbliżej Komendzie Policji, że została Pani oszukana przez tego mężczyznę. To jest pierwszy krok jaki musi Pani wykonać gdyby pani chciała ogłaszać upadłość. Bo niewypłacalność nie powinna nastąpić z Pani winy. Sprawą drugorzędną jest natomiast wynik dochodzenia. Ważne, ze zawiadomienie zostanie złożone i że będzie Pani tym samym żądała ukarania sprawcy i starała się odzyskać pożyczone pieniądze. Należy pamiętać, że celem postępowania upadłościowego jest likwidacja Pani długów ale i majątku. Czyli w postępowaniu upadłościowym straci Pani cały majątek, który zgodnie z prawem Pani aktualnie przysługuje. Tak dzieje się co do zasady. Majątek ten zostanie spieniężony a następnie podzielony na wierzycieli przez syndyka. Jeśli po rozdzieleniu majątku zostaną jeszcze jakieś długi to są jej umorzy (czyli zlikwiduje). Z tego co napisałam widać, że nie ma sensu robić upadłości gdy majątek, który się posiada jest większy niż suma zadłużenia. Wtedy warto samemu postarać się spieniężyć majątek -co z pewnością wykona się lepiej od najlepszego syndyka – i następnie zawrzeć ugody z wierzycielami i ich spłacić.

  Odpowiedz

  Jerzy 24 kwietnia, 2017 o 11:32

  Dzień dobry.
  Jesteśmy z żoną zadłużeni na około 100tyś.,od dziesięciu lat windykację prowadzi komornik,oboje jesteśmy na rencie,w mieszkaniu komunalnym jest normalny sprzęt AGD żadnych luksusów.Dodam jeszcze że długi były wielokrotnie kupowane przez różne firmy i nie panuję już nad tym ile i komu jesteśmy winni.Czy można i warto przeprowadzić upadłość?
  z poważaniem
  Jerzy
  dodam jeszcze że jesteśmy sparaliżowani strachem przy każdym dzwonku do drzwi i skrajnie wyczerpani nerwowo

  Odpowiedz

  Anna Błach 25 kwietnia, 2017 o 09:53

  Szanowny Panie, Jedynym wyjściem z Państwa sytuacji może okazać się ogłoszenie upadłości. Ale czy są do tego przesłanki – to powinien ocenić adwokat podczas porady prawnej. Podstawowym natomiast pytaniem który należy postawić jest w jakich okolicznościach powstało zadłużenie? Czy to są kredyty niespłacone? W jakich okolicznościach wzięte, na co, jak były spłacane, co Państwo robiliście by uniknąć zadłużenia i czy są jakieś szanse, że z renty to zadłużenie zostanie spłacone? Czy wspólnie z zoną Pan odpowiada za długi czy tylko jedno z Państwo jest dłużnikiem? Czy prowadzicie Państwo działalność gospodarcza? Bo podstawowym warunkiem, by została ogłoszona upadłość konsumencka jest to, by długi powstały nie z Państwa winy. Istotne więc są wszystkie okoliczności w jakich zadłużenie powstało.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Błach w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: